Dostępne sposoby leczenia zespołu Tourette’a i innych zaburzeń tikowych

Najczęściej tiki są łagodne, a leczenie nie jest wymagane. We wszystkich przypadkach ważne jest, aby edukować chorego i inne osoby w jego życiu na temat zespołu Tourette’a i zapewnić odpowiednie wsparcie we wszystkich środowiskach (szkoła, praca, dom).

Gdy tiki stają się problematyczne lub zakłócają codzienne funkcjonowanie, można rozważyć leczenie behawioralne lub leki.

Ponieważ każdy pacjent jest wyjątkowy, on sam lub rodzina powinni współpracować z lekarzem, aby ustalić odpowiedni plan leczenia. Ustalenie najbardziej efektywnej metody może zająć trochę czasu i wymagać cierpliwości. Lekarz może zalecić najpierw leczenie jednego z współwystępujących zaburzeń, jeśli jest ono bardziej uciążliwe lub problematyczne niż tiki. Zazwyczaj najlepiej jest zacząć od skutecznego leczenia, które prawdopodobnie nie spowoduje żadnych skutków ubocznych.

Niektóre dostępne terapie to:

  • Głęboka stymulacja mózgu (DBS)
  • Leki / Farmakologia
  • Modyfikacja zachowania (kompleksowa behawioralna interwencja w tikach)
  • Leczenie logopedyczne

 

Źródło: https://tourette.org/about-tourette/overview/treatment/

Przetłumaczył: Anna Pytko

Czym jest zespół Tourette’a?

W mediach możemy często spotkać się z jakąś postacią, która w niekontrolowany sposób wypowiada społecznie niedopuszczalne słowa (tj. przekleństwa, obelgi etniczne lub inne społecznie niedopuszczalne słowa lub wyrażenia). W powszechnej świadomości jest to powszechny objaw zespołu Tourette’a. A tak na prawdę ten typ tików wokalnych, zwany koprolalia, występuje u 10-15% chorych. Czym więc tak na prawdę charakteryzuje się ten zespół?

To jednym z rodzajów zaburzeń tikowych. Tiki to mimowolne, powtarzające się ruchy i wokalizacje. Są one cechą charakterystyczną grupy zaburzeń neurorozwojowych zaczynających się w dzieciństwie.

Osoby z zespołem Tourette’a doświadczyły co najmniej dwóch tików ruchowych i co najmniej jednego wokalnego/fonicznego w pewnym połączeniu w okresie dłuższym niż rok.

Tiki motoryczne

Tiki motoryczne to ruchy. Proste tiki motoryczne obejmują między innymi: mruganie oczami, wykrzywianie twarzy, ruchy szczęki, nagłe ruchy głową, wzruszanie ramion, rozciąganie szyi i nagłe ruchy ramion. Złożone tiki ruchowe dotyczą wielu grup mięśni lub kombinacji ruchów i wydają się być wolniejsze i pojawiają się bardziej celowo (np. skakanie, kręcenie, podskakiwanie).

Tiki wokalne/ foniczne

Tiki wokalne (foniczne) wytwarzają dźwięk. Proste tiki wokalne obejmują między innymi wąchanie, odchrząkiwanie, pohukiwanie i krzyki. Złożone tiki wokalne to słowa lub wyrażenia, które mogą, ale nie muszą być rozpoznawalne, ale występują tylko poza kontekstem.

Występowanie i nasilenie choroby

Tiki zazwyczaj pojawiają się między 5-7 rokiem życia, najczęściej występują w okolicy głowy i szyi. Zwykle zwiększają częstotliwość i nasilenie w wieku 8-12 lat. Większość osób z zespołem Tourette’a wykazuje zauważalną poprawę w późnym okresie dojrzewania, a niektórzy stają się wolni od tików. Niewielka część osób z zespołem Tourette’a nadal ma uporczywe, ciężkie tiki w wieku dorosłym.

Tiki mogą wahać się od łagodnych do ciężkich, a w niektórych przypadkach mogą występować zachowania samookaleczające i wyniszczające. Tiki regularnie zmieniają się pod względem rodzaju, częstotliwości i nasilenia – czasami z nieznanych powodów, a czasami w odpowiedzi na określone czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, w tym stres, lęk, podniecenie, zmęczenie i chorobę.

Powszechne występowanie

Chociaż zespół Tourette’a i zaburzenia tikowe były niegdyś uważane za rzadkie, coraz wyraźniej widać, że są to powszechne zaburzenia. Wyniki badań są różne, ale obecne szacunki wskazują, że 1 na 160 dzieci (0,6%) w wieku 5-17 lat w Stanach Zjednoczonych ma zespół Tourette’a. Korzystając z danych ze spisu powszechnego w USA z 2010 r., szacujemy, że Tourette dotyczy około 300 000 dzieci w Stanach Zjednoczonych. W przypadku dołączenia do niego zaburzeń tikowych szacunek wzrasta do 1 na 100 dzieci lub 1% dzieci w wieku od 5 do 17 lat.

Tourette występuje niezależnie od rasy, grupy etnicznej i wiekowej, ale jest 3 do 4 razy częstszy u chłopców niż u dziewcząt.

Przyczyny

Przyczyny zespołu Tourette’a i innych zaburzeń tikowych pozostają nieznane. Warunki są dziedziczne, a więc genetyka wyraźnie odgrywa rolę w wielu, jeśli nie w większości lub we wszystkich, przypadkach. Czynniki środowiskowe, rozwojowe lub inne mogą również przyczyniać się do tych zaburzeń, ale obecnie nie zidentyfikowano żadnego konkretnego czynnika lub zdarzenia, który ma na to wpływ. Dlatego też zespół Tourette’a i zaburzenia tikowe mogą być spowodowane złożonymi interakcjami czynników genetycznych z innymi, które mogą się różnić w zależności od osoby. Trwają badania mające na celu znalezienie genów i innych czynników leżących u podstaw rozwoju tych zaburzeń.

Przetłumaczył: Anna Pytko

Źródło: https://tourette.org/about-tourette/overview/what-is-tourette/#1461071674190-68d0f2a2-0087

Dysmorfofobia, dlaczego jest tak niebezpieczna?

Nierzadko słyszymy jak ktoś narzeka na swoje ciała lub wyraża niezadowolenie związane z konkretną częścią ciała. W naszej kulturze zakorzeniony jest fałszywy ideał perfekcyjnego ciała. Życie w społeczeństwie, które bez przerwy przypomina nam, że nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, może doprowadzić do rozwoju dysmorfofobii.

Zniechęcające przekonania takie jak „wyglądam w tym grubo”, lub „nienawidzę mojego ciała” stały się zbyt powszechne. Ogólnie rzecz biorąc, jesteśmy dla siebie bardzo surowi, srogo oceniając swój wygląd w stosunku do niezrównanych standardów, postrzegając samych siebie tylko w kategoriach tego jak wyglądamy, zamiast tego czego możemy dokonać.

Szkody wykraczają poza złe samopoczucie spowodowane wyglądem swojego ciała

Badania ukazały szkodliwe konsekwencje takiego sposobu myślenia. Zaobserwowano, że gdy osoby doświadczają negatywnego obrazu ciała, często szukają rozwiązania problemu w diecie. Zaburzony obraz własnego ciała jest istotnym elementem zaburzenia odżywiania i odgrywa znaczącą rolę w wywołaniu i rozwoju zaburzeń odżywiania.

Badania pokazały również, że niska samoocena jest często związana z niekorzystnie wypływającymi na zdrowie zachowaniami okresu dojrzewania, takimi jak zaburzenia odżywiania, nadużywanie środków odurzających, myśli samobójcze i wcześnie rozpoczęta aktywność seksualna.

Czerwona flaga dla dysmorfofobii

Wraz z wieloma negatywnymi konsekwencjami związanymi z zaburzonym obrazem własnego ciała i niską samooceną, ważne jest by zdać sobie sprawę z czerwonych flaga, które mogą ujawnić dużo bardziej poważny problem. W jaki sposób dana osoba może odróżnić zaburzony obraz własnego ciała od poważniejszej choroby psychicznej, jaką jest dysmorfofobia?

Dysmorfofobia jest przewlekłą chorobą psychiczną, przy której osoby chore nie są w stanie przestać obsesyjnie myśleć o zauważonej wadzie w swoim wyglądzie. Ta choroba psychiczna klasyfikowana jest jako „zaburzenie ze spektrum obsesyjno-kompulsywnym”, ponieważ uwzględnia ona obsesję dotyczącą wyglądu ciała oraz powtarzające się kompulsywne zachowania w celu zmniejszenia niepokoju.

Badania wykazały, że dysmorfofobia dotyczy około 2,4% populacji Stanów Zjednoczonych, co oznacza, że nawet 7,5 miliona osób zmaga się z tą chorobą psychiczną. Liczby te są prawdopodobnie niższe niż w rzeczywistości, ponieważ wiele osób z tym schorzeniem często niechętnie zwraca się po pomoc lub ujawnia swoje zmagania.

Obsesja ta często staje się obezwładniająca, ponieważ osoba nią dotknięta nie jest w stanie normalnie funkcjonować z powodu wstydu, który odczuwa ze względu na swój wygląd. Może to prowadzić do poważnych problemów w życiu, takich jak utrata pracy, kłopoty finansowe, zakończenie związku i wiele innych.

Istnieje wiele znaków sygnalizujących BDD

Jeżeli podejrzewasz, że ty lub ktoś z twoich bliskich zmaga się z dysmorfofobią, pamiętaj o tych objawach:

  • Unikanie zobowiązań i sytuacji społecznych
  • Skrajna nieśmiałość i zaabsorbowanie wyglądem fizycznym
  • Częste zabiegi kosmetyczne nieprzynoszące satysfakcji
  • Nadmierne lub zbędne nawyki pielęgnacyjne
  • Głęboka obawa, że inni oceniają cię przez pryzmat zauważanej przez ciebie niedoskonałości
  • Niezdolność do normalnego funkcjonowania w innych aspektach życia, takich jak kariera czy bycie częścią rodziny
  • Wymaganie ciągłych zapewnień dotyczących wyglądu ze strony innych ludzi
  • Lęk lub depresja
  • Nadmierne skupianie się na konkretnej części ciała lub twarzy

Do najczęstszych trosk osób z dysmorfofobią należą anomalie na skórze, takie jak trądzik, blizny, krostki itp., wielkość lub kształt nosa, problemy z włosami, takie jak łysienie lub ich nadmiar. Troski mogą skupiać się na jakiejkolwiek części ciała, a anomalie fizyczne są zazwyczaj wyimaginowanymi defektami w wyglądzie.

Dlaczego powinno się traktować te objawy poważnie

Objawy te mogą wskazywać na istnienie poważniejszego problemu, niż tylko niezadowolenie związane z pewnym elementem swojego wyglądu. Dysmorfofobia może dotknąć niezliczoną ilość osób, w tym kobiety i mężczyzn z różnych środowisk, ras i kultur.

Nieleczona dysmorfofobia może doprowadzić do poważnych konsekwencji, obejmujących myśli i próby samobójcze, zwiększony niepokój i depresję oraz zaburzenia odżywiania.

Dysmorfofobia może spowodować poważne pogorszenie ogólnej jakości życia, utrudniając codzienne aktywności. Wiele osób chorujących na dysmorfofobię nie jest w stanie uczęszczać do szkoły, utrzymać pracy, ani nawet zaangażować się w związek. Badania wykazały, że ponad 40% osób z cielesnymi zaburzeniami dysmorficznymi ma za sobą leczenie psychiatryczne.

Istnieje wsparcie dla osób z BDD

Możliwe, że twoja obsesja dotycząca zauważonych przez ciebie niedoskonałości na twoim ciele nabrała destrukcyjnego wpływu na twoje życie. Na szczęście dostępne jest wsparcie i formy leczenia, które mogą pomóc ci w pokonaniu dysmorfofobii. Rekomendowany plan leczenia cielesnego zaburzenia dysmorficznego obejmowałby połączenie psychoterapii z przyjmowaniem leków.

Formy terapii okazały się pomocne w łagodzeniu objawów dysmorfofobii to m.in. terapia poznawczo-behawioralna (CBT).

Przetłumaczył: Anna Urlik

Źródło: https://www.eatingdisorderhope.com/information/body-image/body-dysmorphic-disorder-why-its-so-dangerous

Serdecznie zapraszamy specjalistów na szkolenie!!!

Szkolenie „Diagnoza różnicowa osób dorosłych i nastolatków ze spektrum autyzmu /Zespołem Aspergera w pracy psychoterapeuty”

W pracy psychoterapeuty bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, która ma wpływ na dalszą konceptualizację problemu pacjenta.
Zapraszamy na szkolenie, poświęcone tematyce diagnozy zaburzeń neurorozwojowych u osób dorosłych i nastolatków. W trakcie spotkania trwającego dwa dni prowadzący będą dzielić się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem, dając uczestnikom przestrzeń do zdobycia konkretnych umiejętności i dyskusji podczas wykładów i warsztatów.

Proces diagnostyki nastolatków i osób dorosłych w tym obszarze nie należy do łatwych. Wymaga bardzo zindywidualizowanego podejścia i obszernej wiedzy z zakresu rozwoju człowieka. Często jest to skomplikowany proces, wymagający sporej elastyczności przy jednocześnie precyzyjnie określonych standardach. Samoświadomość pacjenta i wiedza na temat tego czym jest autyzm, jakie ma objawy, bardzo pomaga uporządkować wiedzę o sobie, znormalizować i wyjaśnić pewne trudności w kategoriach budowy układu nerwowego a nie „defektu”. Wiedza ta wpływa też korzystnie na przebieg terapii i planowane interwencje.

Ramowy plan szkolenia:
1. Spektrum autyzmu – wprowadzenie w tematykę różnicowania.
2. Rola wywiadu w diagnozie spektrum autyzmu.
3. Symptomatologia w odniesieniu do kryteriów ICD – 10 i DSM – V.
4. Najczęstsze błędy i pułapki diagnostyczne.
5. Specyfika diagnozy dziewcząt i kobiet ze spektrum autyzmu.
6. Spektrum autyzmu i współwystępujące zaburzenia/problemy emocjonalne.
7. Przekazywanie diagnozy, sporządzanie opinii z diagnozy

Dlaczego warto?
Łącząc ze sobą te fakty:

  •  niską rozpoznawalność zaburzeń ze spektrum autyzmu jeszcze dekadę temu
  • szacowane rozpowszechnienie autyzmu na 1 na 59 osób (dane z 2019 roku: https://www.cdc.gov/ncbddd/autism/data.html),
  • odmienną specyfikę objawów spektrum autyzmu u kobiet,
  • zwiększone prawdopodobieństwo zaburzeń depresyjnych, lękowych, ocd u osób ze spektrum w porównaniu do populacji bez takiej diagnozy,

możemy przypuszczać, że duży procent osób dorosłych, które trafiają do gabinetów na psychoterapię to osoby z niezdiagnozowanymi zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Jeśli chcecie zdobyć wiedzę i poszerzyć wachlarz swoich diagnostycznych umiejętności o tę ważną kwestię ZAPRASZAMY!

Czas trwania szkolenia: 16 godzin dydaktycznych

Termin: 05-06.10.2019

Miejsce: Centrum INCOGNITO, ul. Młyńska 1/2, Gliwice

Cena: 500 zł (cena uzależniona jest od liczby osób uczestniczących w szkoleniu)

Prowadzący: Aleksandra Oszczęda z Fundacji Prodeste- Jana strona spektrum. https://prodeste.pl/

Po zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają zaświadczenia o uczestnictwie oraz materiały w wersji elektronicznej.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu 509843185 lub mailowo piekos.justyna@gmail.com

Liczba miejsc ograniczona!!!

Dalszych kilka słów o dysmorfofobii

Wróćmy do pytania, na którym zatrzymaliśmy się ostatnio: „Czy dysmorfofobia zasługuje na miejsce w klasyfikacji zaburzeń?” Czy konsekwencje faktu, ze nie podoba mi się coś w moim ciele mogą być faktycznie takie duże? No właśnie…

Wielu z nas myśli: „mam za wysokie czoło”, „mam krzywy nos”, „mam garba na plecach” (nawet jeśli otoczenie nie zauważa tych mankamentów naszej urody albo uważa je za nieznaczące). Z reguły, gdy takie myśli się pojawiają to czujemy się trochę bardziej przygnębieni, przez moment porównujemy się z innymi, którzy w naszej ocenie mają idealne ciało. Ale po chwili nasze życie wraca na poprzednie tory, wraca do normy.

Gdy mówimy o dysmorfofobii, silne przekonanie o występowaniu defektu i nadawanie jemu bardzo dużego znaczenia sprawia, że pacjenci zaczynają wycofywać się z coraz to kolejnych obszarów swojego życia. Mają tendencję do unikania sytuacji społecznych, ponieważ nie chcą, by inni ich zobaczyli i oceniali, oraz dlatego, że ich defekt sprawia, że obawiają się randek i bliskości.

Mogą stosować mało pomocne strategie mające pomóc im przetrwać w takich sytuacjach, takie jak picie dużych ilości alkoholu lub zaszycie się w domu. Z tego powodu, próby studiowania lub podjęcie płatnej pracy są często utrudnione.

Wszystkie te czynniki mogą utrudnić relacje międzyludzkie z członkami rodziny, którzy nie są w stanie pojąć rozmiaru problemu z jakim zmaga się osoba chorująca na BDD.

Życie z BDD może sprawić, że nawet codzienne, zwykłe czynności staną się przytłaczającym wyzwaniem, ogólnie pogarszając jakość życia. Osoby z BDD mają również zwiększoną podatność na samobójstwa. Badania wskazują, że około 80% osób zmagających się z dysmorfofobią zgłasza myśli samobójcze, a około jedna czwarta próbowała popełnić samobójstwo.

Kto choruje na dysmorfofobię?

Odkryto, że w Stanach Zjednoczonych 2,4% dorosłych ludzi żyje z BDD – są to w równej mierze kobiety i mężczyźni. Zaczyna się to zazwyczaj w okresie dojrzewania, w momencie gdy ludzie są najbardziej przewrażliwieni na punkcie swojego wyglądu, jednak wiele osób chorujących na BDD żyje z chorobą przez wiele lat zanim zaczną szukać pomocy, co spowodowane jest obawami, że zostaną uznani za próżnych.

Co więcej, BDD jest często niedostatecznie zdiagnozowane, częściowo dlatego, że pacjenci mówią lekarzom o innych powiązanych objawach, takich jak lęk czy depresja, zamiast ujawnić prawdziwy problem. Również dzieci mogą zachorować na BDD, jednak często nie są one w stanie wyrazić swoje problemy. Zamiast tego, oznaką choroby może być m.in. to, że odmawiają pójścia do szkoły lub planują samobójstwo.

Co powoduje dysmorfofobię?

BDD jest niedostatecznie zbadane, w porównaniu z innymi zaburzeniami postrzegania własnego ciała, takimi jak zaburzenia odżywiania. Istnieją zarówno biologiczne jak i psychologiczne wyjaśnienia rozwoju tej choroby.

Model biologiczny

Dana osoba ma predyspozycje genetyczne, co ujawnia się po narażeniu na pewne życiowe czynniki wywołujące stres, takie jak prześladowanie czy molestowanie. Po rozwinięciu BBD, brak równowagi w neuroprzekaźnikach takich jak serotonina może utrwalić problem.

Model psychologiczny

BDD wiąże się z niską samooceną i tendencją do oceniania siebie w zależności od wyglądu. Dana osoba może rozwinąć fałszywe przekonania, łącząc postrzeganą wadę ze swoją wartością jako osoby: „Jeśli nie jestem atrakcyjny, nie warto żyć”.

W tym modelu BDD jest podtrzymywane przez skrajne skupianie się na sobie, np. sprawdzanie wyglądu i porównywanie cechy, uznawanej za wadliwą, z cechami innych ludzi. W miarę prowadzenia dalszych badań jest prawdopodobne, że zostanie opracowany bardziej integracyjny biologiczno-psychologiczno-społeczny model wyjaśniający przyczyny rozwoju tej choroby.

Czy dysmorfofobia jest zaburzeniem odżywiania?

Cechy BDD i zaburzeń odżywiania częściowo się pokrywają, na przykład niezadowolenie z obrazu własnego ciała, zaburzenia, rytuały i zachowania związane z wyglądem, oraz tendencja do porównywania się z innymi.

Chociaż dieta może być cechą dysmorfofobii dotyczącej części ciała uznawanej za zbyt dużą, jedzenie i waga zazwyczaj nie są zaburzone, i nie diagnozuje się BDD, jeżeli podejrzewane jest występowanie zaburzenia odżywiania.

Osoby z zaburzeniami odżywiania często cierpią na dysmorfofobię, wykazując nadmiernie negatywny obraz ciała lub niskie poczucie własnej wartości. Często zdarza się, że osoba z zaburzeniami odżywiania, takimi jak anoreksja, bulimia lub objadanie się, ma obsesję na punkcie swojego wyglądu i angażuje się w skrajne zachowania dietetyczne / ćwiczenia i / lub porównuje swój wygląd z innymi.

U osoby z zaburzeniami odżywiania może być również zdiagnozowane BDD. Osoby, u których występują obydwie choroby mają dużo bardziej przewlekłą psychopatologię. Mogą zatem wymagać bardziej agresywnego planu leczenia.

Jak najlepiej leczyć dysmorfofobię?

Obecnie przyjmuje się, że w przypadku BDD, leczeniem przynoszącym najlepsze skutki jest zastosowanie leku przeciwdepresyjnego SSRI z terapią poznawczo-behawioralną (CBT). Forma „ekspozycji i zapobiegania reakcji” (ERP) jest powszechnie stosowana w terapii przeznaczonej do leczenia BDD.

Oznacza to, że pacjent zostaje wyeksponowany na swoje lęki – na przykład, poprzez patrzenie w lustro lub bycie widzianym publicznie bez makijażu – bez możliwości podjęcia typowej reakcji, takiej jak zakrycie się, tak aby dana osoba przywykła do takiej sytuacji i odczuwała mniej stresu. Terapia behawioralno-poznawcza może zostać z powodzeniem przeprowadzona zarówna z osobami indywidualnymi jak i z grupami pacjentów chorujących na BDD.

Wczesne badania wykazały również, że terapia ekspozycyjna może być również skuteczna w leczeniu BDD. Badania wykazują skuteczność terapii w poprzez znaczne zmniejszenie objawów depresyjnych u osób zmagających się BDD.

Chociaż BDD wiąże się z przewlekłą zachorowalnością, leczenie poparte dowodami jest minimalne, z powodu braku badań w tym zakresie. Niestety, wiele osób zmaga się z tą chorobą psychiczną przez wiele lat zanim zacznie szukać pomocy, opieki i leczenia koniecznego do skutecznego leczenia.

Kolejne badania dotyczące BDD mogą pomóc lepiej zrozumieć wiele złożonych czynników składających się na tę chorobę psychiczną, tym samym zwiększając skuteczność wysiłków w zakresie zwiększania świadomości/profilaktyki i metod leczenia. Poszukiwanie specjalistycznej opieki i leczenia może być najlepszym sposobem na znalezienie nadziei i uzdrowienie z tej przytłaczającej choroby psychicznej.

Podsumowanie

Jak widać dysmorfofobia jest złożoną i wyniszczającą chorobą, która wymaga specjalistycznego leczenia. Problem pojawia się, gdy ludzie niechętnie proszą o pomoc lub gdy pracownicy służby zdrowia nie rozpoznają choroby. Z tego względu kampanie edukacyjne i zwiększające świadomość są kluczowe. Często współwystępuje z zaburzeniami odżywiania.

Przetłumaczył: Anna Urlik

Źródło: https://www.eatingdisorderhope.com/information/body-image/body-dysmorphia

Dysmorfofobia i jej związek z zaburzeniami odżywiania

Zaburzenie dysmorficzne (ang. Body Dysmorphic Disorder, BDD) czyli dysmorfofobia, jest zaburzeniem psychicznym, które wpływa na postrzeganie swojego ciała prze daną osobę. Zaburzenie to może być tak poważne, że wpływa na życie, samopoczucie i zdolność do funkcjonowania.

BDD jest niepokojącym problemem, z którym zmaga się wiele ludzi na całym świecie. Ponieważ dysmorfofobia jest chorobą psychiczną związaną z wysoką zachorowalnością i śmiertelnością, wczesna interwencja ma kluczowe znaczenie dla powrotu do zdrowia, ogólnej poprawy funkcjonowania i jakości życia oraz poprawy rokowania. Uważa się, że BDD jest podobne do zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD), a nauczenie się jak rozpoznać tę poważną chorobę psychiczną może uratować życie osobie, która się z nią zmaga.

BDD klasyfikuje się według kryteriów diagnostycznych DSM-5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – Fifth Edition) i definiuje według określonych kryteriów i zachowań. BDD diagnozuje się, gdy spełnione są trzy kryteria:

Pierwsze kryterium: zaabsorbowanie

Po pierwsze, osoba chorująca na dysmorfofobię musi być zaabsorbowana wyimaginowanym defektem w swoim wyglądzie, lub nadmiernie zaniepokojona niewielką anomalią fizyczną.

Drugie kryterium: niepokój

Po drugie, osoba chorująca na BDD musi odczuwać znaczny niepokój z powodu swojej obsesji i nadmiernej troski dotyczącej wyglądu i/lub mieć problemy w odniesieniu do aktywności związanych z pracą lub społecznością w jakich może uczestniczyć.

Trzecie kryterium: dobra diagnoza różnicowa

Wreszcie, ich zaabsorbowanie nie może być zdiagnozowane w kategorii innego zaburzenia psychicznego, jak np. anoreksji, gdzie obraz ciała również jest jednym z czynników.

Jakie więc są objawy dysmorfofobii?

Osoba zmagająca się z BDD może być zaniepokojona jakąkolwiek częścią swojego ciała, najczęściej jednak pacjenci widzą defekt w takich obszarach swojego ciała:

  • Skóra
  • Włosy
  • Powieki
  • Nos
  • Usta
  • Podbródek

Podczas gdy wiele z chorujących osób niepokoi się cechami twarzy, równie powszechne są obawy związane z piersiami lub częściami intymnymi. Niektórzy ludzie mają bardzo konkretne zarzuty dotyczące pewnej części ciała, a inni mają bardziej mgliste postrzeganie brzydoty. Tak czy inaczej, ludzie chorujący na BDD często nadają silne osobiste znaczenie swoim przekonaniom na temat swojego wyglądu.

Na przykład, pewien mężczyzna uważał, że jego nos sprawia, że wygląda jak odpychający oszust, a inny, że drobne skazy na jego ciele sprawiały, że wygląda na brudnego. Ludzie z tego rodzaju przekonaniami zazwyczaj uważają, że inni ludzie myślą o nich to samo i oceniają ich negatywnie z powodu ich wyglądu, co sprawia, że mają oni problemy społeczne.

Nie da się ich przekonać zwykłymi metodami

Inni ludzie z BDD, po tym jak usłyszą to wiele razy, mogą zrozumieć, że inni nie zauważają u nich żadnych zniekształceń. Jednak zaobserwowana wada może pozostać dla nich bardzo istotna wewnętrznie. Ponieważ ludzie chorujący na BDD są tak zaabsorbowani myślami na temat danego elementu swojego wyglądu, często spędzają oni wiele czasu na oglądaniu swojego defektu lub na próbach ukrycia go.

Na przykład, osoba chorująca na dysmorfofobię może często zerkać w lustro, nadmiernie o siebie dbać, podejmować próby zakrycia defektu grubą warstwą makijażu.

Osoby z BDD mogą próbować również „operacji – zrób to sam”, takich jak spłaszczanie nosa za pomocą taśmy klejącej lub zmiana jego kształtu poprzez umieszczenie w nim kawałka chusteczki. Wiele osób decyduje się też na operację plastyczną.

Osoby z dysmorfofobią są tak głęboko przekonane o istnieniu danego defektu, że żyją tak jakby on realnie występował.

Dlaczego operacja plastyczna nie pomaga

Operacja plastyczna często uważana jest za nieudaną, natomiast w przypadku gdy jej wynik jest satysfakcjonujący, u 50% osób z BDD rozwija się obsesja dotycząca innej części ciała. Ludzie chorujący na BDD są w grupie wysokiego ryzyka związanego z depresją i popełnieniem samobójstwa. Wykazano u nich wyższy poziom niepokoju niż u ludzi z depresją, cukrzycą lub zaburzeniem dwubiegunowym.

 

Możliwe, że niektórzy czytelnicy zastanawiają się, czy dysmorfofobia faktycznie „zasługuje” na miejsce w klasyfikacji zaburzeń. W końcu prawie każdy człowiek ma zastrzeżenia do jakiejś części swojego ciała. Pozwólcie, że nad tym pochylimy się za kilka dni. Zachęcam do dalszej lektury.

 

Przetłumaczył: Anna Urlik

Źródło: https://www.eatingdisorderhope.com/information/body-image/body-dysmorphia

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies) dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close